Podstawowe znaczenie

Podstawowe znaczenie dla ich oceny ma badanie rtg płuc, które wykonuje się zawsze w pozycji wiszącej: a-p i boczne. W przebiegu g.z.p. należy je powtarzać ze względu na szybko postępujące i różnorodne zmiany zachodzące w tkance płucnej.

Na przebieg kliniczny g.z.p. wpływa wiele czynników. Najistotniejszym z nich są właściwości gronkowca. Zwykle jest to gronkowiec złocisty ropotwórczy. Ważne jest badanie biochemiczne i enzymatyczne gronkowca w celu ustalenia szczepu i charakteru toksyn, a tym samym zjadliwości zarazka oraz jego leltowrażłiwości. Ważny jest również wiek dziecka: im młodsze, tym zwykle cięższy jest przebieg choroby a także istnienie poprzedzającego zakażenia, jak choroby wirusowe dróg oddechowych, które uszkadzając nabłonek, torują drogę gronkowcom.

Najpoważniej w g.z.p. rokuje bakteriemia gronkowcowa z ogniskowymi zmianami w narządach takich, jak: kości, stawy, narządy miąższowe, jama nosowo-gardłowa, przewód pokarmowy, skóra, osierdzie, opony. Nierzadko jest bezpośrednią przyczyną śmierci dziecka.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>