Pierwszy chory

Pierwszy chory operowany w naszej Klinice w 1972 r. z powodu prostej transpozycji mial w dniu operacji 3 łata i 2 miesiące. Był bardzo siny i tak niewydolny, że leżąc w łóżku nie mógł sam podnosić głowy, musiał być karmiony, o siadaniu i chodzeniu nie było mowy. Po operacji Mustarda poróżowial, powoli cofnęły się kolbowato rozszerzone paliczki obwodowe rąk i stóp, po paru miesiącach stał się w pełni wydolnym, różowym dzieckiem. Pierwsze zaburzenia rytmu wystąpiły u niego po 12 latach od operacji.

W przypadkach TV z ASD, VSD i PS w operacji Mustarda należy najpierw przez przedsionek zamknąć łatą ubytek międzykomorowy, a następnie wszyć nową przegrodę międzyprzedsionkową i zakończyć operację walwulotomią zastawki płucnej.

U dzieci z TV i dużym VSD, u których we wczesnym niemowlęctwie trzeba było przejściowo zwęzić („zbandingować”) tętnicę płucną w celu ochrony dziecka przed nadciśnieniem płucnym, operacja Mustarda musi być poprzedzona usunięciem sztucznego zwężenia płucnego i jego skutków.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>