Perfenazyna

-4. Perfenazyna24’25 (Fentazin, Trilafon). Pochodna fenotiazyny, o działaniu pięć razy silniejszym od chloropromazyny, jest od niej mniej toksyczna i daje mniej objawów ubocznych. Przydatna w leczeniu nudności i wymiotów związanych z anestezją (2-4 mg trzy razy dziennie). Raczej nie należy stosować w pierwszym trymestrze ciąży. Nie ma dowodów na jej toksyczne działanie na wątrobę lub szpik kostny. Ma silne działanie tłumiące ośrodkowy układ nerwowy. Dawki powtarzane mogą wywołać napady oczopląsu. Domięśniowa dawka 2,5-5 mg.

-5. Chlorowodorek promazyny (Sparine). Chemicznie różni się od chloropromazyny brakiem atomu chloru w cząsteczce, jest od niej trzy razy słabszy. Ma podobne działanie do macierzystego środka, z mniejszym efektem hipotensyjnym i uszkadzającym wątrobę. Wstrzyknięcie domięśniowe nie jest szczególnie bolesne. Stosowany przez anestezjologów w celu wywołania uspokojenia i senności pacjentów podczas analgezji odcinkowej, podczas zabiegów wewnątrzgałkowych26, a także innych zabiegów chirurgicznych27.

-6. Jabłczan prochlorperazyny (Stemetil, Compazine). Stosowany w celu opanowania zawrotów głowy po operacjach na uchu wewnętrznym i środkowym. Dawkowanie: 12,5 mg i.m., 15-30 mg doustnie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>