Oddech rzężący

Oddech rzężący (chrapliwy) jest dowodem istnienia nadmiernej wydzieliny (krwi, wymiocin) w górnych drogach oddechowych. Jest on wskazaniem do usunięcia wydzieliny lub skośnego (głową w dół) ułożenia chorego.

Oddech nierytmiczny, bardzo wolny lub bardzo szybki bywa przyczyną hipo- wentylacji – złożonego zjawiska prowadzącego do niedostatecznego usuwania dwutlenku węgla z płuc i niedostatecznego natleniania krwi (wskazanie do podjęcia oddychania wspomaganego).

– 3. Przytomność. Sprawdzenie, czy pacjent jest zorientowany w czasie i okolicz-nościach wypadku, jest z lekarskiego punktu widzenia stratą czasu. Stan świadomości chorego nie powinien odrywać lekarza od zadań istotniejszych, a mianowicie oceny oddychania, krążenia oraz rodzaju obrażeń. Dopiero ustaliwszy, że podstawowe funkcje życiowe nie są zaburzone, a pacjent nie nosi zewnętrznych śladów obrażeń, lekarz może zająć się poszukiwaniem przyczyny zaburzenia świadomości lub utraty przytomności.

Najczęstszą przyczyną utraty przytomności jest uraz lub zranienie głowy, dlatego przede wszystkim sprawdza się, czy chory nie ma wycieku krwi lub surowiczo- -krwistej wydzieliny z nosa czy uszu, co może wskazywać na złamanie podstawy czaszki.

Następnie sprawdza się, czy chory nieprzytomny nie ma przygryzionego języka, co często zdarza się w drgawkach, oraz czy z ust nie wydziela się jakiś zapach, np. jabłek, sugerujący śpiączkę cukrzycową. Wykrycie zapachu alkoholu z ust chorego wcale nie dowodzi, że powodem utraty świadomości jest upicie alkoholowe. Obowiązuje dokładne zbadanie celem wyłączenia innej przyczyny nieprzytomności.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>