Niekorzystne następstwo pełzakowicy jelitowej

Niekorzystnym następstwem pełzakowicy jelitowej jest zwężenie światła jelita grubego na skutek powstania blizn ściągających w miejscach owrzodzeń pełzakowych lub inwazja pasożyta z jelita do innych narządów. Często przez ciągłość (bezpośrednio z owrzodzeń jelita) lub drogą krwi i chłonki w wątrobie powstają ogniska, które należy uznać za najczęstszą postać pełzakowicy pozajelitowej.

Pełzakowe zapalenie wątroby (ameobosis hepatis nonsuppurativa) rozwija się najczęściej po przebyciu ostrej pełzakowicy jelitowej. Charakteryzuje się ciężkim stanem ogólnym chorego, podniesioną do 39°C temperaturą ciała, dreszczami i zlewnymi potami oraz silnymi bólami w podżebrzu prawym, promieniującymi do prawego barku wątroba jest powiększona (objaw Chełmońskiego dodatni) próby wątrobowe często wypadają podobnie jak w przypadkach zapalenia wątroby o innej etiologii. U niektórych chorych może nastąpić bardzo szybko od chwili zarażenia przeniesienie trofozoitów pełzaka drogą krwi z jelita do wątroby i występuje nietypowa pełzakowica tego narządu bez poprzedzających objawów jelitowych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>