Likwidacja zespolenia BT

Na rozgałęzienia tętnicy płucnej, na gałąź górną i dolną, zakłada sio „cugle” z grubego jedwabiu dwukrotnie owijając je nitką, po czym po zaciśnięciu wystarcza obciążenie „cugli” kleszczykiem w celu uniknięcia krwawienia w czasie wykonywania zabiegu. Dośrodkowo na tętnicę płucną zakłada się delikatny niemiażdżący kłem Blalocka, którego ramiona są dodatkowo owinięte nicią jedwabną. Przed zaciśnięciem tętnicy płucnej anestezjolog wentyluje przez parę minut płuca. Po zaciśnięciu niektórzy do wyłączonego z krążenia odcinka tętnicy płucnej wstrzykują nieco heparyny de Levai radzi podać ją ogólnie do krążenia przed przecięciem tętnicy płucnej w dawce 1 mg/kg m.c. dziecka. Tętnicę płucną nacina się podłużnie lub poprzecznie (zależnie od ośrodka), możliwie blisko górnego brzegu naczynia. Zespolenie wykonuje się cienką nicią jedwabną 5-0 łub prolenem 6-0 z atraumatyczną małą igiełką, szwom ciągłym na okrętlcę, zaczynając od ściany tylnej. Niektórzy przednią ścianę szyją szwami pojedynczymi, aby nie hamować ¦wzrostu naczynia u najmłodszych niemowląt. Zespolenie nie powinno być dłuższe niż 6-7 mm (zewnętrzny pomiar) ani krótsze. Następnie puszcza się „cugle” z obwodu i zdejmuje klem z prawej tętnicy płucnej. Przez parę minut osłania się zespolenie wilgotną watą lub gazą w celu uszczelnienia i zatrzymania ewentualnego krwawienia. Przez oddzielne małe nacięcie wyprowadza się z jamy opłucnej dren do odsysania krwi. Operację kończy rutynowe zamknięcie klatki piersiowej.

Zespolenia te założone nawet u niemowląt w pierwszych miesiącach życia mogą pracować do 10 lat. Zwykle poprawiają stan ogólny dziecka na kilka lat, w miarę wzrostu dziecka mogą jednak podciągać tętnicę płucną ku górze, zwężać się i zamykać zakrzepami. Im większe jest napięcie między zespalanymi naczyniami, tym krótsze obserwuje się okresy ustępowania sinicy i objawów niedotlenienia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>