DZIAŁANIA UBOCZNE I TOKSYCZNE

-8. DZIAŁANIA UBOCZNE I TOKSYCZNE: a. Omdlenie i zamroczenie zależne od hipotonii ortostatycznej. b. Uszkodzenie wątroby po długotrwałym podawaniu, chociaż opisano przypadek

uszkodzenia wątroby po podaniu pojedynczej dawki 50 mg. Wątroba jest powiększona i tkliwa, występuje żółtaczka typu zastoinowego. Bardzo wrażliwi na fenotiazyny są pacjenci z poalkoholowym uszkodzeniem wątroby84. Chloropromazyna nie uszkadza nerek.

c. Kontaktowe zapalenie skóry i nadwrażliwość na światło. d. Agranulocytoza po dłuższym podawaniu. 9. WYDALANIE. Rozkładana w organizmie do sulfotlenku chloropromazyny, prawdopodobnie częściowo przez wątrobę. W niewielkich ilościach wydalana z moczem, który może być zabarwiony różowo lub purpurowo.

Chlorowodorek prometazyny. Uważa się, że stabilizuje on błony komórkowe i siateczki endoplazmatyczne. Po raz pierwszy zastosowany w anestezji w „mieszance litycznej”35. Ma działanie podobne do chloropromazyny, chociaż występują tu m.in. następujące różnice: a) mniejszy antagonista w stosunku do adrenaliny b) 100 razy silniejszy antagonizm w stosunku do histaminy c) silniejsze działanie hamujące odruchy z górnych dróg oddechowych d) nieznaczne działanie atropinopodobne e) jest silnym środkiem nasennym, ponadto nasila działanie barbituranów i narkotycznych środków przeciwbólowych, prawdopodobnie poprzez wpływ na komórki wątroby36 f) uważa się, że zwiększa wrażliwość na ból37. Jest dostarczany w postaci 2,5% roztworu, tabletek po 25 mg oraz płynu, który w 5 ml zawiera 5 mg.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>